Jak przechowywać herbatę?

Jak przechowywać herbatę?


Właściwe przechowywanie herbaty ma zasadnicze znaczenie dla jej trwałości, jakości i smaku. Dowiedz się, jak utrzymać świeżość i smak herbaty dzięki tym prostym wskazówkom dotyczącym jej przechowywania.

Warunki przechowywania, których należy unikać

Unikanie zaledwie pięciu rzeczy w trakcie przechowywania herbaty sprawi, że jej trwałość znacznie się zmieni. Czynniki te to światło, ciepło, wilgoć, zapach i powietrze.

 

Światło i promienie UV bardzo szybko psują herbatę. Unikaj kupowania herbaty od sprzedawców, którzy przechowują ją w przezroczystych, szklanych lub plastikowych pojemnikach.

 

Również ciepło powoduje szybsze utlenianie się herbaty. Należy unikać wystawiania jej na słońce lub w pobliżu źródeł ciepła, takich jak piece i piekarniki.

 

Problemem jest także wilgoć; herbatę najlepiej przechowywać w szczelnych, zamkniętych pojemnikach, ponieważ bardzo łatwo wchłania wodę z powietrza. Nie należy również przechowywać herbaty w lodówce.

 

Herbata bardzo łatwo wchłania zapachy. Ta cecha pozwala na tworzenie niesamowitych herbat zapachowych, ale oznacza również, że przechowywanie herbaty w pobliżu szafki z przyprawami, kosza na śmieci lub innego aromatycznego miejsca nie jest wskazane.

 

Kontakt z powietrzem zwiększa szansę na wchłonięcie przez herbatę wilgoci i zapachów. Należy unikać pozostawiania herbaty na zewnątrz, w otwartym opakowaniu. Nie powinno się jej także przechowywać w papierowych opakowaniach, do których łatwo może dostać się powietrze.

herbata

Jak prawidłowo przechowywać herbatę

Unikanie pięciu powyższych "herbacianych zabójców" oznacza, że trzeba rozważyć miejsce, materiał i sposób pakowania, w którym przechowuje się herbatę. Oto najlepsze praktyki dla każdego z nich:

 

Lokalizacja:

Przechowuj herbatę z dala od wszystkiego, co ma silny zapach.

Przechowuj w ciemnej szafce lub całkowicie nieprzezroczystym pojemniku.

Herbaty delikatne należy przechowywać oddzielnie od herbat silnie pachnących.

Unikaj przechowywania herbaty w wilgotnych miejscach w kuchni lub domu.

Herbata

Materiały do przechowywania herbaty:

W miarę możliwości używaj nieprzezroczystych opakowań.

Upewnij się, że opakowanie jest bezpieczne dla żywności (używaj dedykowanych do tego celu opakowań).

Można też stosować opakowania drewniane, ale należy pamiętać, że wiele pojemników drewnianych ma zapachy, które mogą wpływać na smak herbaty.

Torebki, w których dostawcy sprzedają herbatę, różnią się znacznie pod względem jakości. W przypadku długotrwałego przechowywania należy upewnić się, że torebki są wielowarstwowe z wewnętrzną warstwą folii. W ten sposób unika się zanieczyszczenia wilgocią, powietrzem i światłem.

Sposoby przechowywania herbaty

Kluczem jest szczelne zamknięcie. Jeśli mechanizm może utrzymać wodę, może chronić herbatę. Dobre opcje obejmują:

 

Podwójne pokrywki (są one powszechne w przypadku metalowych pojemników na herbatę).

Bezzapachowe uszczelki silikonowe (również w przypadku metalowych pojemników).

Wielowarstwowe torebki z zamykanymi plastikowymi zamkami.

Napisz komentarz

Wiadomość *
Imię *
Email *
Przepisz kod z obrazka *
 
 
* - pola obowiązkowe