Jak wyczyścić toster?

Jak wyczyścić toster?


Robiąc porządki w kuchni, pamiętamy o podstawach, takich jak wycieranie blatów, czyszczenie brudnych garnków i patelni, naczyń lub przyborów kuchennych, opróżnianie kosza i uruchamianie zmywarki. Niektóre urządzenia nie przychodzą nam jednak od razu na myśl.

Toster jest urządzeniem nablatowym, które po użyciu bardzo się brudzi, okruchy i inne cząstki jedzenia czasem osadzają się we wnętrzu tworząc zanieczyszczenia, których należy się regularnie pozbywać. Jeśli toster nie jest regularnie czyszczony,  resztki żywności mogą stać się niebezpieczne i wpłynąć na zdolność urządzenia do działania, dlatego też właściwa konserwacja i pielęgnacja jest niezbędna.

 

Dlaczego powinieneś regularnie czyścić toster?

Ważne jest, aby wiedzieć, jak czyścić toster i jak często to robić, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów w kuchni, uszkodzenia urządzenia czy niskiej jakości dań.

  •         Gdy we wnętrzu opiekacza nagromadzą się okruchy chleba, mogą one z czasem się zwęglić, co spowoduje, że tosty mogą zacząć smakować spalenizną.
  •         Gdy w tosterze znajduje się jedzenie, nagrzewa się ono i może wpływać na funkcjonowanie tostera, uniemożliwiając równomierne opiekanie tostów.
  •         Co więcej, jeśli resztki okruchów dostaną się na element grzewczy lub zostaną uwięzione pomiędzy szczelinami, stanowi to zagrożenie pożarowe. Jeśli od jakiegoś czasu nie czyścisz tostera, możesz zauważyć silny zapach (jakby coś się paliło).

Jeśli brak czyszczenia stanie się nawykiem, być może będziesz musiał wymienić toster na nowy.

tacka_na_okruchy

 

Jak często należy czyścić toster?

Tostery brudzą się głównie przez gromadzenie się okruchów z tostów i grzanek, więc to jak często używasz tostera będzie ogromnym czynnikiem w określeniu jak często go czyścić, aby był idealnie utrzymany. Im częściej go używasz, tym więcej okruchów i starych cząstek jedzenia będzie się gromadzić.

Opróżniaj tacę z okruchów po każdym użyciu i czyść wnętrze i zewnętrzną stronę tostera co tydzień, aby uniknąć nadmiaru brudu i spalonych resztek jedzenia. Głębokie czyszczenie tostera i wycieranie kratek możesz wykonać za pomocą  roztworu sody oczyszczonej, aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Wystarczy, że wyczyścisz swój toster w taki sposób raz w miesiącu.

Aby upewnić się, że okruchy zniknęły, należy przytrzymać toster do góry nogami i potrząsnąć nim, wszystko, co było w środku powinno wypaść. Używanie suchej szczoteczki do zębów pomoże wyczyścić wszystkie trudnodostępne szczeliny.

 

toster_wnetrze

Jak prawidłowo czyścić toster?

Poza codzienną konserwacją i czyszczeniem tacki na okruchy, aby dokładnie wyczyścić toster i jego części, będziesz potrzebował szczoteczki do zębów i roztworu zawierającego mieszaninę białego octu i wody – uzyskasz roztwór czyszczący, który nada tosterowi blask i połysk. Jak zawsze, najpierw odłącz toster i upewnij się, że toster nie jest jeszcze ciepły.

 

Czego będziesz potrzebować:

  •         Szczoteczka do zębów
  •         Mała, niestrzępiąca się ściereczka
  •         Biały ocet
  •         Płyn do naczyń

Na początek wyjmij tackę na okruchy, oczyść ją i dokładnie wytrzyj za pomocą szmatki nasączonej w roztworze płynu do naczyń i wody. Następnie dokładnie opłucz i wytrzyj do sucha.

Następnie wyczyść wnętrze tostera.

Wymieszaj ocet z wodą, aby uzyskać roztwór czyszczący, który dobrze wyszoruje toster. Po zmieszaniu weź szczoteczkę do zębów, zanurz ją w roztworze, a następnie użyj jej do wyczyszczenia kratek grzewczych wewnątrz tostera. Po zakończeniu użyj szmatki, aby wytrzeć większe wewnętrzne elementy tostera.

Na koniec, użyj ściereczki z mikrofibry i uniwersalnego środka czyszczącego, aby dokładnie wytrzeć zewnętrzną część tostera. Staraj się również unikać zawilgocenia elementów grzewczych. Spróbuj przetrzeć je suchym ręcznikiem lub ściereczką z mikrofibry.

 

Napisz komentarz

Wiadomość *
Imię *
Email *
Przepisz kod z obrazka *
 
 
* - pola obowiązkowe